Jumat, 22 April 2016

Nic tak nie podkreśli linii trawnika albo kwiatów jak niskie żywe plot.

Ogromnie wysokie, bo aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, zasną w przypadku potrzeby przesłania sąsiednie domy a także ulice. Aby zrobić taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzeszki. Jeśli pragniemy aby nasze roślinne plot było bardzo postawne zaś jednocześnie wąskie to w cieniu wolno je uformować z limaku pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu. Pamiętajmy natomiast, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich redukowanie może być dosyć kłopotliwe.

Nic wyraźnie nie zaznaczy krawędzi trawnika albo rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty czasami nie mogą dobrze rosnąc w wyznaczonych terenach, niewysokie drzewa potrafią utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach albo zastawią gołe place ziemi. Porządnie przycięty niewielki żywopłot sam notabene robi za dekoracje ogródka. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę jedynie ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, które wolno przerobić na przetwory.

Niewysokie ewentualnie wybujałe zielone ploty wolno otrzymać z roślin szpilkowych.

Niestety, drzewa z tej grupy mogą być znacznie bardziej kosztowne niż rośliny liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis zwyczajny. Często szeroko się rozrasta oraz trzeba go obcinać, lecz jego mutacje Fastigiata Robusta wolno pościć bez pomocy.Powinien się prędko kiełkował zaś ochroni filarowy kształt.

O ile wasz zakątek jest bardzo zacieniony, warto aby zielony plot rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektóre z cienioznośnych wariantów maja klasie o płowych ewentualnie wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w największym stopniu oczywiste w słońcu, jednakże nawet w chłodu korona drzewa ostają dość jasne, nieledwie oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar