Rabu, 27 April 2016

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, prostej obróbce i stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź wstępnie obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy plotki PVC na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor głazów na sztachety plastykowe z Białegostoku na ogrodzenie i bramkę ze sztachet, przybierają one wtedy wielorakie pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno również ciąć na sześciany o równych konturach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je porcjować przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastykowe z Włodawa stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na plotki z plastyku na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz sztacheta z plastiku na ogrodzenie i furtę ze sztachet wznosi się z kamieni różnorakiego kształtu, złożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród odłamków o niesymetrycznych układach, trzeba je właściwie zestawiać tzn. tak, by kształt każdego następnego łączył się z uprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur szybko niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem i wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, aby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar